Jak używać kolorów w dekorowaniu tortów.
Istnieje wiele różnych rodzajów barwników spożywczych, które można wykorzystać przy dekoracji tortów, od żeli, proszków i aerozoli do kolorów nakładanych techniką airbrush.
Barwniki w żelu są najpowszechniej stosowane, ponieważ są one odpowiednie dla wszystkich rodzajów dekoracji , choć szczególnie dobre są do lukrów plastycznych, marcepanu lub jakiegokolwiek lukru, który wymaga wałkowania i do którego można dodać tyle barwnika ile potrzebujemy, nie zmieniając jego konsystencji. Jeśli dodajemy barwnik do kremu czy polewy, należy je bardzo dokładnie wymieszać, żeby uniknąć wszelkich smug! Kolory te zawierają glicerynę, która zmiękcza lukier, więc choć uniwersalne, mają ograniczone zastosowanie, takie jak na przykład dodanie dużej ilości barwnika do pasty kwiatowej, która może później długo schnąć. Barwniki żelowe są mocno skoncentrowane, więc powinny być dodawane po odrobinie, najlepiej końcem wykałaczki, stopniowo wzmacniając kolor i zagniatając lukier. Wskazówka- dodaj kolor do małej ilości lukru, a potem dodaj do reszty. Dzięki temu kolor jest dodawany do mniejszego kawałka, co zmniejsza wysiłek podczas ugniatania.

Dostępne w szerokiej gamie kolorów, barwniki wybieramy indywidualnie, a kolory mieszamy ze sobą w celu stworzenia innych odcieni, więc możemy bawić się i eksperymentować!

Barwniki w płynie nadają się do kremów, lukru królewskiego, a także do malowania na lukrze plastycznym. Jednak nie polecam ich do barwienia samego lukru plastycznego, bo będą robić produkt zbyt lepki i dlatego ciężko będzie z nim pracować. Szczególnie nadaje się do delikatnych prac wykonywanych za pomocą lukru królewskiego np. koronek. Zazwyczaj są dostępne w szerokiej gamie kolorów w butelkach z zakraplaczem, dzięki czemu możemy łatwo kontrolować ilość barwnika dodawanego do lukru.

Barwniki w proszku występują w wielu różnych kolorach i mogą być używane na wiele sposobów. Mogą być po prostu nakładane pędzlem, uzyskując realistyczne wykończenie liści czy kwiatów. Można je zmieszać z białym barwnikiem lub mąką kukurydzianą żeby uzyskać jaśniejsze odcienie kolorów, lub wymieszać je razem, aby stworzyć nowe kolory! Można także dodawać do nich alkoholu, wymieszać na pastę, i użyć pędzla do malowania na swojej pracy. Można je mieszać z wodą, ale nie jest to zalecane, ponieważ będzie ona rozpuszczać lukier i praca będzie dłużej schła.

Z tego powodu każda dodana ciecz powinna być stosowana oszczędnie. Barwniki proszkowe można dodawać do stopionej białej czekolady, jeśli dobrze je wmieszamy. Barwniki proszkowe błyszczące są bardzo popularne i znacznie wzbogacają dekoracje tortów. W złotych, srebrnych, rubinowych odcieniach, nadają się do malowania bezpośrednio na powierzchni lukru, ale nie do mieszania z lukrem plastycznym.

Barwniki w proszku błyszczące są bardzo popularne i znacznie wzbogacają dekoracje tortów. W złotych, srebrnych, rubinowych odcieniach, nadają się do malowania bezpośrednio na powierzchni lukru, ale nie do mieszania z lukrem plastycznym.Dają doskonałe metaliczne wykończenie naszych prac i piękny satynowy połysk. Nanosimy je pędzlem na powierzchnię nabierając po prostu wybrany kolor barwnika na pędzel. Zaleca się nieznacznie rozcieńczyć je alkoholem przed użyciem, a po użyciu namoczyć pędzel w alkoholu i wyczyścić.

Jeśli kolorujemy dużą powierzchnię to możemy użyć barwnika w sprayu. Są szybkie i łatwe do zastosowania i dostępne w różnych kolorach.

TIP! Srebrny tort może być stworzony poprzez pokrycie szarym lukrem i spryskanie jadalnym perłowym połyskiem!
Jadalne długopisy są bardzo użytecznym dodatkiem do dekorowania. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów. Mogą one być dwustronne (jeden koniec jest bardzo cienki). Użyj do pisania na lukrze, lub do malowania oczu, ust itp.

Ostatnio modne są cieniowane torty lub ciasta w jednym kolorze, ale o różnym natężeniu barw, od ciemnych do jasnych. Metoda ta nadaje się na różne imprezy dla ludzi w każdym wieku. Styl ten można osiągnąć za pomocą kilku różnych technik zdobienia i może mieć zastosowanie w lukrach, ciastach lub kremie. Wybór kolorów jest nieograniczony, więc można to wykorzystać do każdego rodzaju zamówienia. Tort w odcieniach szarości jest idealny na takie uroczystości jak Dzień Ojca, urodziny mężczyzny czy Walentynki.

Dla klientek –kobiet na przykład kolor różowy w obu przypadkach: ciasta i dekoracji, jest idealnym rozwiązaniem na urodziny czy Dzień Matki.

przykład tutaj:

tort-na-walentynki-742x1024

Kolorowanie lukru:
Najprostszym sposobem osiągnięcia stopniowania kolorów jest podzielenie lukru na jednakowe części a następnie dodanie kropli barwnika spożywczego do jednej części, dwóch kropli do drugiej, trzech do trzeciej i czterech do ostatniej. Upewnij się, że wszystkie krople są jednakowej wielkości.
Ciasto (biszkopt) cieniowane:
Efekt cieniowania nie musi być ograniczony do elementów dekoracji ciasta. Ciasto dzielimy na trzy części. Dodajemy barwnika spożywczego po kropli do każdej osobnej miski, aż otrzymamy trzy odcienie różu od jasnego do ciemnego. Pieczemy. Po wystygnięciu układamy je poprzez zwiększenie intensywności kolorów: jasne warstwy na dole i najciemniejsza różowa warstwa na górze.
Kolorowanie kremu:
Kolorujemy krem w taki sam sposób jak ciasto: jedną kroplę barwnika spożywczego na jasny róż, dwie krople na średni róż i trzy krople na ciemny róż.

Pin It on Pinterest

Share This