Tort weselny to kluczowy moment każdego przyjęcia ślubnego. Jego podaniu towarzyszy zawsze wspaniała oprawa dźwiękowa i wizualna. Dlatego tak niesamowicie ważny jest jego wygląd, odpowiednie wyeksponowanie by na zawsze zapadł w pamięć gości weselnych i by prezentował się udanie na zdjęciach ślubnych.

Torty weselne są jak suknie ślubne, majestatyczne lub skromne. Podlegają modzie, co roku cukiernie na wyścigi wymyślają nowe smaki i sposoby ich podania. Możemy wybierać spośród tortów klasycznych, jednopoziomowych w jakimś określonym kształcie, tortów piętrowych, gdzie każda warstwa leży jedna na drugiej oraz tortów podanych na specjalnych piętrowych stojakach, gdzie warstwy są oddzielne ale wyeksponowane piętrowo za pomocą ozdobnego stojaka.

Torty weselne mogą być przybrane żywymi kwiatami, dekoracjami z cukru i marcepana, oblane polewami i specjalnymi masami. Miewają ustawione figurki, zapalone race lub świece. Z większych i kosztowniejszych konstrukcji mogą nawet wylecieć białe gołębie. Wybór jest praktycznie nieograniczony. Na co się więc zdecydować?

Latem warto skusić się na smaki rześkie i świeże. Ciężkie maślane masy i torty oblane gęstą czekoladą lepiej sprawdzą się na przyjęciu organizowanym zimą lub jesienią. Wzornictwo najlepiej dopasujmy do innych elementów uroczystości. Może przystrójmy tort kwiatami, które będą też w bukiecie panny młodej, jeśli sala weselna ozdobiona jest na przykład szarfami w groszki, na torcie także można powtórzyć ten efekt. Warto wybrać tort, który nam się podoba i smakuje. Smak tortu wspomina się jeszcze na długo po weselu. Jest istotniejszy niż zimna płyta czy ciepłe dania więc warto się przyłożyć do wyboru smacznego i estetycznego wyrobu.

Pin It on Pinterest

Share This